а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наточи

наточат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12312
1. За течност - налее, тури, наполни сад за течност.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Од кое вино да наточам?
Наточи по едно пиво.
Наточила девет бочви со вино.
2. Направи нешто да сече, наостри.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Примери:
наточи нож
наточи сабја, наточи секира
3. Направи нешто да биде шилесто.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Примери:
наточи молив, наточи игла
Изведенки
1. наточува несв.
наточуваат
2. наточување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК