а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпива

натпиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Пие повеќе од друг.
Англиски: drink Албански: pi më tepër
2. (се натпива) Се натпреварува во пиење.
Англиски: drink Албански: garon në të pirë
Примери:
Пиеше од задоволство, а не за да се натпива со другите.
Изведенки
натпивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК