а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпие

натпијат; натпиј, натпијте; натпив, натпија; натпил; (ќе) натпиев, (ќе) натпиеја; (ќе) натпиел; натпиен
Вид збор: Глагол, свршен
Испие повеќе од друг, надмине некого во пиење.
Англиски: drink
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК