а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпис

мн. натписи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3508
Кус текст со различна содржина, истакнат на јавно место (на ѕид, на споменик, на табла).
Англиски: inscription
Примери:
надгробен натпис
натпис на камен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК