а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпише

натпишат, натпиши, натпишете; натпишав, натпишаа; натпишал; натпишан; (ќе) натпишев, (ќе) натпишеа; (ќе) натпишел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи, напише натпис врз нешто,
Англиски: label Албански: etiketoj
2. Напише повеќе од потребното, од вистинитото.
Албански: shkruaj më tepër
Примери:
Му натпишал две дневници.
Изведенки
1. натпишува несв.
натпишуваат
2. натпишување ср.
глаг. им.