а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натплетува

натплетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. натплете
Англиски: knit Албански: tjerr më tepër
2. (се натплете) Се натпреварува во плетење.
Англиски: knit Албански: garroj në tjerrje
Изведенки
натплетување ср.
глаг. им.