а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпливува

натпливуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. натплива
Албански: notoj tepër
Употреба: Спорт
2. (се натпливува) Се натпреварува во пливање.
Албански: garoj në not
Употреба: Спорт
Изведенки
натпливување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК