а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпревари

натпреварат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41748
Стигне пред некој друг, престигне некого (во некоја работа, во одење).
Англиски: overtake Албански: kaloj
Изведенки
натпреварување ср.
мн. натпреварувања
Натпреварувања во мал фудбал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК