а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпреварувачки

натпреварувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34850
1. Што се однесува на натпревар, натпреварување.
Примери:
Натпреварувачки правила.
2. Што припаѓа, што се однесува на натпреварувач и на натпреварувачка. Натпреварувачка дисциплина. Натпреварувачка облека. Натпреварувачка награда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК