а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпреварувач

мн. натпреварувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25623
Учесник во натпреварување.
Англиски: competitor
Употреба: Спорт
Изведенки
натпреварувачка ж.
мн. натпреварувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК