а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпреварува

(се) натпреваруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7162
(се натпреварува) Учествува во натпревар.
Англиски: compete
Примери:
Се натпреварува во три дисциплини.
Изведенки
натпреварување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК