а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натпревар

мн. натпревари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3052
1. Натпреварување, спортcка борба меѓу двајца или меѓу две екипи.
Англиски: match Албански: garë
Употреба: Спорт
Примери:
Натпревари во атлетика.
Фудбалски натпревар.
Првенствен натпревар.
Пријателски натпревар.
2. Воопшто, натпреварување во некоја дејност (во стопанството, учењето, науката, културата) на човекот.
Англиски: competition Албански: garë
Примери:
Културен натпревар.
Натпревари по математика.
3. Пократок, директен пат.
Англиски: short cut Албански: më shkurt
Употреба: Ретко
Примери:
Да одиме одовде натпревар, да не вртиме околу.