а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натприроден

натприродни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12507
1. Што не може да се објасни на природен начин, што е надвор од природните закони.
Англиски: supernatural
Примери:
натприродни сили
натприроден свет
натприродни суштества
2. Што ја надминува природната, обичната мера.
Англиски: supernatural
Примери:
натприродни напори
натприродна големина
Изведенки
натприродност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК