а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натрати

натратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31418
1. нагмечи, набие
Англиски: tamp Албански: ndrydh, shtrydh
Примери:
Ми ја натрати раката, затворајќи ја вратата.
Војниците го натратија снегот.
2. (се натрати) се нагмечи, се набие
Албански: shtrydhet, rraset
Изведенки
1. натратува несв.
(се) натратуваат
2. натратување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК