а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натресе

натресат; натреси, натресете; натресов, натресоа; натресол, натресле; (ќе)натресев, (ќе) натресеа; (ќе) натресел; натресен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31613
1. Со тресење дрво, гранки направи да паднат доволно количество плодови (јаболка, сливи и др.).
Англиски: shake Албански: shkund
2. Тресејќи, нанесе прав врз нешто.
Англиски: dust Албански: shkund, pluhroj
Изведенки
натресува несв.
натресуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК