а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натреска

(се) натрескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48131
1. Се напие до опивање, се налока алкохолен пијалак, се опие.
Англиски: get drunk Албански: dehem, bëhem tapë
Употреба: Разговорно
2. Премногу изеде, се прејаде, се нагнете.
Албански: haj shumë, ngopem
Изведенки
натрескува несв.
(се) натрескуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК