а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натркала

натркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43354
1. Со тркалање надонесе, натрупа нешто.
Англиски: roll Албански: rrotulloj
Примери:
Натркала куп камење.
2. (се натркала) Се належи, се наигра со тркалање.
Англиски: roll Албански: kanqem me rrotullim
Примери:
Децата се натркалаа по ледината.
Изведенки
натркалува несв.
(се) натркалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК