а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натропа

натропаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изнакаже премногу неважни работи, сѐ и сешто.
Англиски: gabble Албански: rrapëllij, murmurit
Употреба: Преносно значење , Разговорно
2. (се натропа) Со тропање се задоволи.
Англиски: drum Албански: trokas
Употреба: Преносно значење , Разговорно
3. (се натропа) Се изназборува неважни работи, сѐ и сешто.
Англиски: gabble Албански: rrapëllij, mumrmurit
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
натропува несв.
(се) натропуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК