а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натруфи

(се) натруфат
Вид збор: Глагол, свршен
Се накити, се нагизди премногу, без вкус.
Англиски: overdress
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. натруфува несв.
(се) натруфуваат
2. натруфување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК