а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натскокува

натскокува
Вид збор: Глагол, несвршен
1. натскока
Англиски: outjump Албански: tejkaloj në kërcim
Употреба: Спорт
2. (се натскокува) Се натпреварува во скокање.
Англиски: compete in jumping Албански: garoj në kërcim
Употреба: Спорт
Изведенки
натскокување ср.
глаг. им.