а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натури

натурат; натурил; натурен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25412
1. Тури течност врз нешто, полее.
Англиски: spill Албански: derdh, njollos
Примери:
Турајќи вино, го натури чаршафот.
2. Тури нешто во поголемо количество, на повеќе места.
Англиски: pour Албански: ujit, derdh
Примери:
Им натури вода на цвеќињата.
Ги седна децата на маса и им натури да јадат.
3. наметне, октроира
Англиски: impose
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа што случува е натурено од странците.
4. (се натури) се полее
Англиски: spill Албански: lagem
Примери:
Мачето ги лижеше дечињата коа ќе се натуреа со млеко.
Изведенки
1. натура несв.
(се) натураат
2. натурање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК