а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наука

мн. науки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1167
1. Систем од знаења за законитостите во развојот на природата, општеството и на мислењето; одделна гранка од тие знаења.
Англиски: science Албански: shkencë
Употреба: Наука
Примери:
Природни науки.
Егзактна наука.
Наука за јазикот.
2. поука, поучување, опит
Англиски: knowledge Албански: njohuri, dituri
Употреба: Архаизам
Примери:
Сета наука тогаш се состоеше во читање црковни книги.
Се виде колкава била неговата наука.
3. навик
Англиски: habit Албански: mësim, zakon
Употреба: Архаизам
Примери:
Таа наука, убаво да се облекува, ја прими од тебе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК