а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наум

мн. науми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33372
Тоа што е намислено, што дошло, што паднало напамет.
Англиски: idea Албански: ndërmend, ide
Примери:
Господ да те чува од лоши науми.
Се плашеше од неговите непромислени науми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК