а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацрви

нацрват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46839
1. Стави црвило на усните, на лицето.
Англиски: put on lipstick Албански: lyj buzët me kuq
2. Намачка, извалка со црвено (боја, вино).
Англиски: stain Албански: njollos kuq
Примери:
Си ја нацрвил кошулата со црвено мастило.
3. (се нацрви) Си стави црвило на усните, на лицето.
Англиски: put on lipstick Албански: lyj buzët me kuq
4. (се нацрви) Се намачка, се извалка со нешто црвено.
Англиски: stain Албански: njollos kuq
Изведенки
1. нацрвува несв.
(се) нацрвуваат
повт.
2. нацрвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи