а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начек

мн. намеци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што може да го снајде човекот, што може да го доживее, да го дочека.
Албански: fat, çka na pret
Примери:
Кажи ни што начек не чека, што ни е пишано.
2. Тоа што доаѓа како помош при тешкотија.
Англиски: help Албански: fat, ngjarje
Примери:
Да не беше тој начек, тешко ќе поминевме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК