а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начелен

начелниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30637
Што се однесува на начело; што е заснован на општи начела, што е даден во општи црти.
Англиски: fundamental
Примери:
начелно решение
начелен став
начелна дискусија
Изведенки
1. начелно прил.
Во начело, во принцип.
Пример: За поврзувањето на селото со градот се зборуваше само начелно, без да се посочат некои поопределени чекори.
2. начелност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК