а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начело

мн. начела
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4953
Основна поставка во сфаќањето на нешто, основно правило на однесување.
Англиски: principle Албански: princip
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК