а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начепка

начепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со чепкање, рачно обработи доволно или поголемо количество (волна и сл.)
Англиски: pick
Изведенки
1. начепкува несв.
(се) начепкуваат
повт.
2. начепкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК