а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начепне

начепнат; начепни, начепнете; начепнав, начепнаа; начепнал; начепнат; начепнев, начепнеа; начепнел
Вид збор: Глагол, свршен
Открши, откине малку од нешто.
Англиски: scratch
Примери:
Ја начепна тортата.
Изведенки
1. начепнува несв.
начепнуваат
2. начепнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК