а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начесто

Вид збор: Прилог
Ранг: 24997
1. Со повторување во куси временски растојанија.
Англиски: often
Примери:
Од некое време почна начесто да ги посетува пријателите.
2. На мали растојанија, гуcто.
Англиски: densely
Примери:
Дрвјата израснале многу начесто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК