а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начеток

мн. начетоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53811
1. почеток
Англиски: beginning Албански: fillim
2. наченка
Англиски: bite Албански: thej copë, shkep
3. Кожна болест, на кој било дел од телото, со црвенило и јадеж.
Англиски: scabies Албански: zgjebe, kromë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК