а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начешла

начешлаат; начешлал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31970
1. Со чешлање убаво замазни коса наназад.
Англиски: comb Албански: kreh
Примери:
Косата му беше секогаш начешлана.
2. Уреди коса со чешлање.
Англиски: comb Албански: kreh
Примери:
Наоѓаше време и да ги начешла децата пред да ги пушти на училиште.
3. (се начешла) Си ја замазни косата.
Англиски: comb Албански: kreh
4. (се начешла) Се исчешла.
Англиски: comb Албански: kreh
Изведенки
начешлува несв.
(се) начешлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК