а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начин

мн. начини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 126
1. Постапка при вршењето на некоја работа.
Англиски: approach Албански: mënyrë
Примери:
Начини на употреба на апаратот.
Начин на производство.
На еден или на друг начин.
Hа ист начин.
2. однос, држење, пристап
Англиски: manner Албански: sjellje
Примери:
Убав начин.
Природен начин.
Пристоен начин.
3. Кај глаголите - однос на содржината на искажаното дејство кон стварноста.
Англиски: mode Албански: mënyrë
Употреба: Граматика
Примери:
Заповеден начин.
Можен начин.
Изведенки
начински прид.
начинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК