а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начитан

начитаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20001
Што прочитал многу книги, што знае многу бидејќи многу читал.
Примери:
Ја прикажуваа како многу убава и начитана жена.
Изведенки
начитаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК