а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начита

(се) начитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прочита доволно, многу, до задоволување.
Англиски: read
Примери:
Се начита историски романи.
Изведенки
1. начитува несв.
(се) начитуваат
2. начитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК