а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начичкан

начичкани
Вид збор: Придавка
Ранг: 9629
1. Накачен со многу чички, боцки и сл.
Примери:
Начичканото килимче со секакви чички едвам го исчистија.
2. Натрупан, преисполнет со нешто.
Англиски: overcrowded
Примери:
Начичкана соба.
Начичкано небо со облаци.
Начичкана јаболкница.
Изведенки
начичканост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК