а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начне

начнат; начни, начнете; начнав, начна, начнаа; начнал; начнат; (ќе) начнев, (ќе) начнеа; (ќе) начнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8477
1. почне, започне
Англиски: start Албански: filloj, nis
Примери:
Подобро да не го начнуваме тој разговор.
2. Почне нешто да троши.
Албански: nis, prek
Примери:
Само што ќе ја начнеме платата и веќе ја нема.
3. Открши, нагризе малку од нешто, оштети малку.
Англиски: bite off Албански: thej, coptoj
Примери:
Не сакаше да го начне лебот.
Јаболкото само го начна и го остави.
Изведенки
1. начнува несв.
начнуваат
2. начнување ср.
глаг. им.