а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начпара

начпараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гребне, направи гребаница со нешто остро (игла, нокт, трн).
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Му ја начпара раката.
2. (се начпара) Се гребне, си направи гребеница.
Англиски: scratch Албански: gërvishtem
Изведенки
1. начпарува несв.
(се) начпаруваат
2. начпарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК