а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начуди

(се) начудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17528
Се чуди многу; обично во изразот: не може да (ми, ти ...) се начуди.
Англиски: wonder
Примери:
Не можам да ти се начудам како го трпиш тоа.
Не можеа да се начудат на дрскоста и смелоста на крадците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК