а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начуе

начујат; начуј, начујте; начув, начуја; начул; (ќе) начуев, (ќе) начуеја; (ќе) начуел; начуен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12594
1. Чуе, потчуе нешто несигурно, непотврдено.
Англиски: hear Албански: dëgjoj, përgjoj
Примери:
Начув дека ја свршиле ќерката, ама којзнае дали е вистина.
2. Чуе слабо, нејасно некој звук, глас.
Англиски: perceive Албански: dëgjoj dobët ndonjë zë
Примери:
Начув како да тропа некој или само така ми се стори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК