а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начука

начукаат; начукал; начукан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43575
1. Со чукање гранки (на орев, костен) набере, собере плодови.
Англиски: knock Албански: godas, shkund, përpëlit
2. Набие, закачи, втера со чукање.
Англиски: drive in Албански: ngulit me goditje
Примери:
Начука колови за ограда.
3. (се начука) Се опие.
Англиски: get drunk Албански: dehem, bëhem qyk
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. начукува несв.
(се) начукуваат
2. начукување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК