а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начули

начулат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15091
1. Обично во составот: начули уши - внимателно се заслуша, се вслуша.
Англиски: prick up Албански: dëgjon me vëmendje
Примери:
Ги начули ушите, слушаше долго време, но ништо повеќе не можеше да разбере.
Ушите ги начулил и не трепка со очите.
2. За животно - насочи, подигне уши подобро да чуе.
Англиски: prick up Албански: hap veshët
Примери:
Песот ги начули ушите.
Изведенки
начулува несв.
начулуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК