а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашари

нашарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38152
Направи нешто да биде шарено, со шарење украси.
Англиски: decorate
Примери:
Стомната ја нашари со разни цветчиња.
Изведенки
1. нашарува несв.
нашаруваат
2. нашарување ср.
глаг. им.