а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашета

(се) нашетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39749
Помине доволно време во шетање, со шетање се задоволи.
Англиски: walk
Примери:
Откако се нашетаа и се наиграа, се прибраа дома.
Се нашетал на младост, сега не е за шетање.
Изведенки
1. нашетува несв.
(се) нашетуваат
повт.
2. нашетување ср.
глаг. им.