а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашеќери

Види и: шеќер (м.)
нашеќерат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави шеќер на или во нешто, облажи нешто со шеќер.
Англиски: sweeten Албански: sheqeros
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го нашеќери лепчето.
Изведенки
1. нашеќерува несв.
нашеќеруваат
2. нашеќерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК