а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашинец

мн. нашинци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7881
Лице што е од нашите краишта, од нашиот народ.
Англиски: fellow countryman
Примери:
Во Америка работел кај некој нашинец од Битолско.
Многу нашинки работат по фабриките, никој таму не седи дома.
Изведенки
1. нашинка ж.
мн. нашинки
2. нашинче ср.
мн. нашинчиња
дем. и хип.