а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашлака

нашлакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35830
1. Удри повеќе шлаканици некому, натепа некого со шлаканици.
Англиски: slap Албански: shpullat
Примери:
Ако ме фати, ќе ме нашлака.
2. Лошо изработи нешто (со боја, со малтер).
Албански: punë e dobët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ова што си го нашлакал не ми личи на ништо.
3. (се нашлака) Си нанесе шминка во голема количина, лошо, неубаво.
Албански: grim në sasi të madhe
Употреба: Разговорно
Примери:
Се нашлака набрзина и излезе од дома.
Изведенки
нашлакува несв.
нашлакуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК