а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашминка

нашминкаат; нашминкал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16330
1. Стави шминка, го дотера со шминка лицето на некого.
Англиски: make-up Албански: shminkoj
Примери:
Шминкерот ги нашминка артистите пред претставата.
2. (се нашминка) Си стави шминка на лицето.
Англиски: make-up Албански: shminkoj
Примери:
Се нашминка, се дотера за шетање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК