а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашне

нашнат; нашни, нашнете; нашнав, нашнаа; нашнал; нашнат; (ќе) нашнев, (ќе) нашнеа; (ќе) нашнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54920
Насаска куче да нападне некого.
Англиски: incite
Изведенки
1. нашнува несв.
нашнуваат
2. нашнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК