а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштави

наштават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Штави кожа во големо количество.
Англиски: tan Албански: regj shumë
2. изнатепа, претепа
Англиски: beat up Албански: rrah
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
наштавува несв.
наштавуваат